RockPlace
Какво чакаш? Влизай!
RockPlace
Какво чакаш? Влизай!
RockPlace
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ИндексPortal with galГалерияТърсенеПоследни снимкиРегистрирайте сеВход

 

 Връзките от разстояние

Go down 
+42
Стако
eMm
alien*
Вилито
CrazY
nameless
Кент
RJDIO
Phantom 1912
Ellie
Bryan
Black_w0rld
fonix
nelcho
"Рури"
Puppet Master
MeTaLmAsTeR
Доцент Бинева
Мия
kermenal
KillYaAll
Илмари
pi.di.
Clown.
Йен
demona15
Scienza
Bioshock
sad_but_true_
Cheshire Cat
Devils.Reject
Влади
Gunslinger^^
Enough
Kaamos
Ане
IllusionForYou
sunshine
Жоро
littleMICROBE
Лили.
Немезида
46 posters
Иди на страница : Previous  1, 2, 3, 4  Next
АвторСъобщение
Немезида
Кака
Кака
Немезида


Female
Age : 36
Брой мнения : 1809
Location : in his heart
Интереси : Ania
Рейтинг : 61
Registration date : 31.01.2009

Връзките от разстояние - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Връзките от разстояние   Връзките от разстояние - Page 2 EmptyПон 14 Дек 2009, 14:43

First topic message reminder :

Направо се учудих, че търсачката не ми изкара такава тема.

Последно време сякаш всеки си има връзка от разстояние..даже и аз съм в този клуб.
На какво мнение сте вие? Варна-Пловдив-София...няма значение кои са градовете. Може ли рзстоянието да попречи? Можете ли да имате достатъчно доверие на другия, че за 1-2-3 месеца, в които няма да се видите, няма да кривне от "правия" път? Връзката не е ли И това, когато имаш нужда от него/нея да бъде до теб? Когато имаш нужда от помощ, подкрепа или рамо да поплачеш...

Има ли разлика между това да сте имали връзка няколко месеца и другия да е заминал или да сте запознали чрез интернет?

Някога ми казаха: "Очи, които не се виждат се забравят."... Dunno

Върнете се в началото Go down

АвторСъобщение
Йен
Rockplacer
Rockplacer
Йен


Female
Age : 30
Брой мнения : 1260
Location : Пловдив
Интереси : Adventures~
Рейтинг : 20
Registration date : 28.09.2009

Връзките от разстояние - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Връзките от разстояние   Връзките от разстояние - Page 2 EmptyПет 25 Дек 2009, 21:21

Clown. написа:
едит: Забравих да ви кажа на тия млади госпожици и господа дето говорят така негативно, че още нищо не са видели от живота за да казват че не може да има еди каква си връзка и в тоя ред на мисли искам да кажа също че този човек с ника Драгон не знам от личен опит ли говори ама много правилно изказва нещата и би било хубаво ако гореспоменатите млади негативно настроени госпожици и господа прочетат и се замислят над това кво им казва тоя човек няма да сбъркат... Wink Wink

Ще се противореча, но да прав си. Не трябва да сме толкова негативно настроени. Но все пак за връзките от разстояние има значение единствено какви са хората. Защото в крайна сметка, това зависи от "влюбените" както в тези връзки, така и във всички други.
И като виждам, че има хора като вас двамата (макар че не ви познавам..) толкова влюбени и отдадени един на друг, ми стопляте сърцето.. Smile
Върнете се в началото Go down
Clown.
Newbie
Newbie
Clown.


Male
Age : 32
Брой мнения : 50
Location : on the top of the world
Интереси : rock.
Рейтинг : 0
Registration date : 10.09.2009

Връзките от разстояние - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Връзките от разстояние   Връзките от разстояние - Page 2 EmptyПет 25 Дек 2009, 21:24

Dance позитивизъм му е майката на всичко...
и да всичко е до хората както казха и нагоре други както каза и ти ^^
Върнете се в началото Go down
Gunslinger^^
Rockplacer
Rockplacer
Gunslinger^^


Female
Age : 28
Брой мнения : 1450
Location : Пловдив
Рейтинг : 11
Registration date : 20.04.2009

Връзките от разстояние - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Връзките от разстояние   Връзките от разстояние - Page 2 EmptyПет 25 Дек 2009, 22:17

Yen написа:
И като виждам, че има хора като вас двамата (макар че не ви познавам..) толкова влюбени и отдадени един на друг, ми стопляте сърцето.. Smile

аз ги познавам..и наистина честно казано всеки път като единия ми говори за другия и просто адски много им се радвам Sunshine


иначе наистина,както казаха доста хора,всичко си е до хората,защото един вид цялото това е изпитание за тяхната любов..а ако им е писано да са заедно ще издържат колкото е необходимо Smile
Върнете се в началото Go down
pi.di.
Rockplacer
Rockplacer
pi.di.


Female
Age : 28
Брой мнения : 230
Интереси : Булшитване
Рейтинг : 0
Registration date : 04.11.2009

Връзките от разстояние - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Връзките от разстояние   Връзките от разстояние - Page 2 EmptyПет 12 Фев 2010, 18:02

Devils.Reject написа:
Много трудно, но има ли ги истинската любов и доверието, не може да няма такава връзка.. Връзките от разстояние - Page 2 683204


Митко...напълно те подкрепям.
Знаеш защо...
Ако я има любовта,доверието и всичко останало,защо не?
Но също така си и прав,че е трудно не само да я поддържаш,но
и да бъдеш доверчив,при положение,че не знаеш кога и какво би
могъл да направи човекът,в когото виждаш щастието.
Върнете се в началото Go down
Илмари
Rockplacer
Rockplacer
Илмари


Male
Age : 31
Брой мнения : 1492
Location : Пловдив
Интереси : интересни
Рейтинг : 9
Registration date : 24.01.2009

Връзките от разстояние - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Връзките от разстояние   Връзките от разстояние - Page 2 EmptyПет 12 Фев 2010, 20:38

Случи ми се веднъж., но в последствие се оказа че човека срещу мен беше недорасляк... и затова повече няма да ми се случва. Smile


Последната промяна е направена от Илмари на Съб 13 Фев 2010, 12:25; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото Go down
KillYaAll
Great
Great



Female
Age : 32
Брой мнения : 213
Рейтинг : 0
Registration date : 11.01.2010

Връзките от разстояние - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Връзките от разстояние   Връзките от разстояние - Page 2 EmptyПет 12 Фев 2010, 20:55

Не знам за вас, но лично аз не мога да имам такава връзка, само ще си представям как не мога да го контролирам и сигурно е с друга...

ПС: не само изглежда, аз нямам доверие на никого Wink
Върнете се в началото Go down
Немезида
Кака
Кака
Немезида


Female
Age : 36
Брой мнения : 1809
Location : in his heart
Интереси : Ania
Рейтинг : 61
Registration date : 31.01.2009

Връзките от разстояние - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Връзките от разстояние   Връзките от разстояние - Page 2 EmptyПет 12 Фев 2010, 21:46

Аз нямам доверие на себе си, камо ли на него. Имах му повече доверие като беше далеч...странно.
Но пък преживяхме 3 месеца далеч и сега сме заедно....вярно все още без жилище, но и това ще се поправи.
Върнете се в началото Go down
Жоро
Rockplacer
Rockplacer



Male
Age : 29
Брой мнения : 1144
Location : Стамболийски
Рейтинг : 0
Registration date : 02.10.2009

Връзките от разстояние - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Връзките от разстояние   Връзките от разстояние - Page 2 EmptyПет 12 Фев 2010, 22:10

Цитат :
Някога ми казаха: "Очи, които не се виждат се забравят."... Dunno

Ако любовта е истински силна (което рядко се вижда в днешно време) разстоянието остава просто фактор и нищо повече!
Върнете се в началото Go down
kermenal
Newbie
Newbie
kermenal


Age : 29
Брой мнения : 76
Location : Varna , Bulgaria
Интереси : Photography , Rock , guitar | Кофеене ..там някаде...Светене в очите на хората . Пироманство
Рейтинг : 0
Registration date : 18.01.2010

Връзките от разстояние - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Връзките от разстояние   Връзките от разстояние - Page 2 EmptyСъб 13 Фев 2010, 12:19

Аз съм против това... понякога ми се налага просто да си подтискам чувствата... според мен такива връзки са невъзможни . Аз лично не мога без да виждам половинката си често , да я видя как се усмихва да се поразходим...прегръдката....Да не говорим за това как ми барка в душичката че не мога по всяко време което ми скимне да изприпкам до даскалото и , и да я видя...
За мен това за важни неща без който човек неможе....
Върнете се в началото Go down
Илмари
Rockplacer
Rockplacer
Илмари


Male
Age : 31
Брой мнения : 1492
Location : Пловдив
Интереси : интересни
Рейтинг : 9
Registration date : 24.01.2009

Връзките от разстояние - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Връзките от разстояние   Връзките от разстояние - Page 2 EmptyСъб 13 Фев 2010, 12:28

KillYaAll написа:
Не знам за вас, но лично аз не мога да имам такава връзка, само ще си представям как не мога да го контролирам и сигурно е с друга...

ПС: не само изглежда, аз нямам доверие на никого Wink

Да го контролираш !?!? Извинявай, ама момчетата не сме трактори...верно че някой палят трудно ама.... ако той е с друга мислиш ли че ще продължава да се занимава с теб ??
Върнете се в началото Go down
KillYaAll
Great
Great



Female
Age : 32
Брой мнения : 213
Рейтинг : 0
Registration date : 11.01.2010

Връзките от разстояние - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Връзките от разстояние   Връзките от разстояние - Page 2 EmptyСъб 13 Фев 2010, 14:46

Илмари написа:
KillYaAll написа:
Не знам за вас, но лично аз не мога да имам такава връзка, само ще си представям как не мога да го контролирам и сигурно е с друга...

ПС: не само изглежда, аз нямам доверие на никого Wink

Да го контролираш !?!? Извинявай, ама момчетата не сме трактори...верно че някой палят трудно ама.... ако той е с друга мислиш ли че ще продължава да се занимава с теб ??

случвало ми се е и няма да позволя да се повтори Wink
и извинявай ако съм те обидила... Smile малкооо прекалих наистина Smile
Върнете се в началото Go down
Мия
Unique
Unique
Мия


Female
Age : 114
Брой мнения : 819
Рейтинг : 45
Registration date : 14.07.2008

Връзките от разстояние - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Връзките от разстояние   Връзките от разстояние - Page 2 EmptyПон 15 Фев 2010, 15:37

Такова нещо като връзка от разстояние под възрастта, която ти позволява да можеш да премахнеш "фактора" "разстояние"
е нещо супер тъпо и няма абсолютно никакъв смисъл.
Върнете се в началото Go down
Доцент Бинева
Rockplacer
Rockplacer
Доцент Бинева


Female
Age : 28
Брой мнения : 1071
Location : Асеновград
Интереси :
Рейтинг : 0
Registration date : 26.07.2009

Връзките от разстояние - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Връзките от разстояние   Връзките от разстояние - Page 2 EmptyСря 17 Фев 2010, 11:05

Има. И аз смятам, че всичко зависи и от хората. И както една мацка от форума, заяви преди няколко поста, че искала да го контролира и, че нямала доверие на никого, обръщам се към нея. Момиче как очакваш ти да го контролираш, ако той репи да се лигави с друга, ти ли смяташ, че ще го спреш? Той може и да е в съседния град и какво от това? Не може да дойде до теб и да ти каже "Абе, мацка неска нещо ми е лошо, айде да се видим друг път." И ти какво ще му кажеш, нищо. И той пак може да отиде до другото и да му се нахвърли нали. Пък и ти като нямаш доверие на хората, това не значи, че разстоянието ви пречи. Доверието ви гради отношенията. И когато го няма- буум, всичко пада. Разстоянието е само фактор, който любовта погубва.
Върнете се в началото Go down
KillYaAll
Great
Great



Female
Age : 32
Брой мнения : 213
Рейтинг : 0
Registration date : 11.01.2010

Връзките от разстояние - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Връзките от разстояние   Връзките от разстояние - Page 2 EmptyСря 17 Фев 2010, 11:35

Доцент Бинева написа:
Има. И аз смятам, че всичко зависи и от хората. И както една мацка от форума, заяви преди няколко поста, че искала да го контролира и, че нямала доверие на никого, обръщам се към нея. Момиче как очакваш ти да го контролираш, ако той репи да се лигави с друга, ти ли смяташ, че ще го спреш? Той може и да е в съседния град и какво от това? Не може да дойде до теб и да ти каже "Абе, мацка неска нещо ми е лошо, айде да се видим друг път." И ти какво ще му кажеш, нищо. И той пак може да отиде до другото и да му се нахвърли нали. Пък и ти като нямаш доверие на хората, това не значи, че разстоянието ви пречи. Доверието ви гради отношенията. И когато го няма- буум, всичко пада. Разстоянието е само фактор, който любовта погубва.

За мен няма такава връзка, мерси за обидите.
Имах доверие на един човек някога, никога повече няма да направя тази грешка! Когато теб те наранят така брутално както мен тогава, момчето което е целия свят за теб, за което и живота си ще дадеш, истинската ти любов, знаейки че повече никога няма да обичаш така силно както него, който ти обещаваше толкова много, когато те нарани толкова, но който се доверяваш до край, да видим дали ще успееш да се довериш на някого отново, ако успееш, браво, иска ми се и аз да можех но не мога. Cry
Защо ме съдиш заради това което съм??
Ние сме различни, всички...
Върнете се в началото Go down
MeTaLmAsTeR
Advanced
Advanced
MeTaLmAsTeR


Male
Age : 30
Брой мнения : 192
Location : Лудницата, рукото, Варна
Интереси : Засега се изчерпват с пороците и хубавата музика
Рейтинг : 0
Registration date : 02.02.2010

Връзките от разстояние - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Връзките от разстояние   Връзките от разстояние - Page 2 EmptyСря 17 Фев 2010, 11:39

Не съществува такава връзка
Върнете се в началото Go down
Доцент Бинева
Rockplacer
Rockplacer
Доцент Бинева


Female
Age : 28
Брой мнения : 1071
Location : Асеновград
Интереси :
Рейтинг : 0
Registration date : 26.07.2009

Връзките от разстояние - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Връзките от разстояние   Връзките от разстояние - Page 2 EmptyСря 17 Фев 2010, 14:44

KillYaAll написа:
Доцент Бинева написа:
Има. И аз смятам, че всичко зависи и от хората. И както една мацка от форума, заяви преди няколко поста, че искала да го контролира и, че нямала доверие на никого, обръщам се към нея. Момиче как очакваш ти да го контролираш, ако той репи да се лигави с друга, ти ли смяташ, че ще го спреш? Той може и да е в съседния град и какво от това? Не може да дойде до теб и да ти каже "Абе, мацка неска нещо ми е лошо, айде да се видим друг път." И ти какво ще му кажеш, нищо. И той пак може да отиде до другото и да му се нахвърли нали. Пък и ти като нямаш доверие на хората, това не значи, че разстоянието ви пречи. Доверието ви гради отношенията. И когато го няма- буум, всичко пада. Разстоянието е само фактор, който любовта погубва.

За мен няма такава връзка, мерси за обидите.
Имах доверие на един човек някога, никога повече няма да направя тази грешка! Когато теб те наранят така брутално както мен тогава, момчето което е целия свят за теб, за което и живота си ще дадеш, истинската ти любов, знаейки че повече никога няма да обичаш така силно както него, който ти обещаваше толкова много, когато те нарани толкова, но който се доверяваш до край, да видим дали ще успееш да се довериш на някого отново, ако успееш, браво, иска ми се и аз да можех но не мога. Cry
Защо ме съдиш заради това което съм??
Ние сме различни, всички...

Съжалявам, че се почувства така, но не казвай, че няма такава връзка, само защото са те наранили. Пък и не знам историята ти. Да права си не мога да те съдя. Но помисли от другата страна. Ти би могла да бъдеш наранена и ако той беше на блъзо. Не губи вяра в любовта.

~ MeTaLmAsTeR

Защо? Защо да не съществува, обоснови се, да мога да поспоря и с теб biggrin
Върнете се в началото Go down
Puppet Master
Rockplacer
Rockplacer
Puppet Master


Female
Age : 29
Брой мнения : 2354
Location : Пловдив
Интереси : ego trips
Рейтинг : 134
Registration date : 15.07.2008

Връзките от разстояние - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Връзките от разстояние   Връзките от разстояние - Page 2 EmptyСря 17 Фев 2010, 17:41

недоверие--> ревност --> непостижимост на дадени неща

Единствената връзка, която може да се контролира е тази, която имаме сами със себе си. А единствената разумна причина да желаем връзка с някого другиго е да споделяме себе си с него. "За да знам, че имам някого до себе си." За да знаем...в същия смисъл - не може да се очаква от другия повече от това, което сами не сме готови да си дадем. Или иначе казано - защо не? Всичко е строго индивидуално. Ти влечеш това, което си в другия и обратното. От друга страна тоя парадокс ми се струва страшно смешен. Най-вече в интервала 13-19 години, но още повече от факта, че не само не познаваме самите себе си, а така не познаваме другия.

Колкото до това, че нещата се свеждат от части до "той/тя бе целия ми свят" - пълни глупости. Ако повярваме на подобен мит, бързо ще разберем, че той се плаща скъпо. Eмоционалното изтощение убива духа. По добре сами, отколкото в пагубни взаимоотношения, а от тук се връщаме към горе-казаното.
Върнете се в началото Go down
KillYaAll
Great
Great



Female
Age : 32
Брой мнения : 213
Рейтинг : 0
Registration date : 11.01.2010

Връзките от разстояние - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Връзките от разстояние   Връзките от разстояние - Page 2 EmptyСря 17 Фев 2010, 18:57

whatever... Казах си мнението вече... За мен (специално за мен) не може да има такава връзка, вие си имайте... biggrin
Върнете се в началото Go down
MeTaLmAsTeR
Advanced
Advanced
MeTaLmAsTeR


Male
Age : 30
Брой мнения : 192
Location : Лудницата, рукото, Варна
Интереси : Засега се изчерпват с пороците и хубавата музика
Рейтинг : 0
Registration date : 02.02.2010

Връзките от разстояние - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Връзките от разстояние   Връзките от разстояние - Page 2 EmptyСря 17 Фев 2010, 20:53

Бинева,просто няма такъв вид връзка,то е само приятелство,може и малко повече,но не е и връзка в онзи и смисъл
Върнете се в началото Go down
Доцент Бинева
Rockplacer
Rockplacer
Доцент Бинева


Female
Age : 28
Брой мнения : 1071
Location : Асеновград
Интереси :
Рейтинг : 0
Registration date : 26.07.2009

Връзките от разстояние - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Връзките от разстояние   Връзките от разстояние - Page 2 EmptyЧет 18 Фев 2010, 12:09

Защо да не е? Това си е твоето мнение. Защо пък да няма връзка от разстояние. Аз лично познавам много хора с такава връзка, които между другото са много щастливи и са си добре. Не можеш да кажеш, че просто няма. Защо пък да не?!? Ако са на достатъчна възраст, може спокойно да си имат такава връзка. Може единият да е във Варна а другия в София- и???Щом се обичат, това не им пречи. Любовта събаря стени. Не я подценявайте Wink
Върнете се в началото Go down
IllusionForYou
Newbie
Newbie
IllusionForYou


Male
Age : 31
Брой мнения : 75
Location : Пловдив
Интереси : Музика
Рейтинг : 0
Registration date : 15.12.2009

Връзките от разстояние - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Връзките от разстояние   Връзките от разстояние - Page 2 EmptyПон 01 Мар 2010, 14:18

Мисля, че връзките от разтояние не може да бъдът връзки, защото не е същото като да си близо до половинката си. Постоянно се притесняваш дали ти изневерява и такива шитни, и просто се виждате на 10 години 1 път Laughing ....

Та смятам, че от далечно разтояние може единствено да сте приятели и нищо повече.
Това е моето мнение Smile Rockplace_On
Върнете се в началото Go down
"Рури"
Legendary
Legendary
Връзките от разстояние - Page 2 493-61


Female
Age : 28
Брой мнения : 1051
Location : Варна
Рейтинг : -1
Registration date : 22.07.2009

Връзките от разстояние - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Връзките от разстояние   Връзките от разстояние - Page 2 EmptyПон 01 Мар 2010, 16:50

МРАЗЯ! Супер много мразя връзките от разстояние и не искам да имам повече такава връзка.. Cry
Върнете се в началото Go down
KillYaAll
Great
Great



Female
Age : 32
Брой мнения : 213
Рейтинг : 0
Registration date : 11.01.2010

Връзките от разстояние - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Връзките от разстояние   Връзките от разстояние - Page 2 EmptyПон 01 Мар 2010, 18:10

"Рури", не само ти ги мразиш...И аз съм правила грешката да започна такова нещо...И съжалявам.

Иначе тези дни обмислях и реших че може би съм за такава връзка, кой ме знае какви глупости съм си въобразявала, но осъзнах че няма как да стане. Едно разбито сърце ти трябва и вече се отказваш от тази идея.
Тези дни съветвах едно момче за връзка от разтояние с едно момиче и го убеждавах че е възможно за да не губи надежда, наистина много я обичаше.
Но в крайна сметка наистина ама наистина се съмнявам и реших окончателно - такива неща просто не са за мен....
Върнете се в началото Go down
Влади
Rockplacer
Rockplacer
Влади


Male
Age : 38
Брой мнения : 641
Location : София/Варна
Рейтинг : 9
Registration date : 02.12.2008

Връзките от разстояние - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Връзките от разстояние   Връзките от разстояние - Page 2 EmptyВто 02 Мар 2010, 11:57

Всеки според опита си.
Аз имах връзка от разстояние, която продължи около 5 месеца (беше преди 5-6 години), но от нея имам почти само хубави спомени.

Разбира се разстоянието беше около 100км, и лесно се изминаваше всеки weekend. По-голям проблем всъщност се оказа задържането на чувствата.

И в момента съм във връзка от разстояние от известно време, и съм сигурен, че това убива от части приятелката ми, както и мен на моменти. Защото си пред дилемата хем си имаш някой, хем не е до теб. И до каква степен можеш да се забавляваш с хората които все пак са край теб. И какво е позволено и какво не е да правиш с тях...
Върнете се в началото Go down
nelcho
Great
Great
nelcho


Female
Age : 28
Брой мнения : 241
Location : варна
Интереси : неизвестни дългоименни американски поп скейт пънк групи!
Рейтинг : 0
Registration date : 20.01.2010

Връзките от разстояние - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Връзките от разстояние   Връзките от разстояние - Page 2 EmptyСря 05 Май 2010, 22:52

KillYaAll написа:
Едно разбито сърце ти трябва и вече се отказваш от тази идея.

ДА, наистина е супер мега неприятно да имаш такава връзка, но като се замислиш живееш за мига в който ще го/я видиш и времето, което ще прекарате заедно .. ( :
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





Връзките от разстояние - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Връзките от разстояние   Връзките от разстояние - Page 2 Empty

Върнете се в началото Go down
 
Връзките от разстояние
Върнете се в началото 
Страница 2 от 4Иди на страница : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
RockPlace ::   :: Архив-
Идете на: