RockPlace
Какво чакаш? Влизай!
RockPlace
Какво чакаш? Влизай!
RockPlace
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ИндексPortal with galГалерияТърсенеПоследни снимкиРегистрирайте сеВход
Similar topics

     

     Пацифизъм и агресия

    Go down 
    3 posters
    АвторСъобщение
    Руто
    Administrator
    Administrator
    Руто


    Male
    Брой мнения : 3990
    Location : Пловдив
    Интереси : Езици, философия, психология
    Рейтинг : 313
    Registration date : 17.07.2008

    Пацифизъм и агресия Empty
    ПисанеЗаглавие: Пацифизъм и агресия   Пацифизъм и агресия EmptyПон 20 Сеп 2010, 23:29

    Самото заглавие на темата е базирано на две крайности. С агресията всички сме се сблъсквали, но предполагам за доста от вас другата крайност - пацифизмът - е слабо позната, затова ще опиша накратко само него. Разбира се, понеже целта на темата е да се роди дискусия, можете да дадете мнение и за агресията, какво е тя за вас, какво я поражда, как да я контролираме, полезна или вредна е тя, може ли да бъде контролирана... Темата е напълно отворена и неограничена, доколкото се придържате към нея.

    Пацифизмът е вид нагласа, която отрича насилието във всичките му форми, при това до толкова, че дори да бъде застрашен животът му, животът на близките му, на тези които обича, пацифистът не би проявил никаква агресия, за да се / ги защити. Какво мислите за това? До каква степен вие самите сте пацифисти? Какво го поражда - шубето или някаква непонятна за вас / нас духовна извисеност?

    Резюмирано:
    "Око за око, зъб за зъб" или "Ако те ударят по едната буза, обърни и другата"?

    И в завършек, добре ще е ако споделите каква е според вас "златната среда".

    В хода на дискусията ще се включвам и аз.
    Върнете се в началото Go down
    Лили.
    Moderator
    Moderator
    Лили.


    Female
    Age : 29
    Брой мнения : 2243
    Location : Пловдив
    Интереси : *ньо.
    Рейтинг : 33
    Registration date : 19.05.2009

    Пацифизъм и агресия Empty
    ПисанеЗаглавие: Re: Пацифизъм и агресия   Пацифизъм и агресия EmptyПон 20 Сеп 2010, 23:51

    Цитат :
    каква е според вас "златната среда".
    Още от древни времена на почит е било равновесието, златната среда, златното сечение..както искате го наречете. Но не мислите ли, че тя се определя от ценностите на всяко едно човешко същество, от неговото възпитание, от неговата среда. Предвид свободата на всеки като личност не бихме могли да говорим за общоприета златна среда.


    Цитат :
    Какво го поражда - шубето или някаква непонятна за вас / нас духовна извисеност?
    Пак ще повторя, че това е относително. Може да е слабохарактерност, може и да е духовна извисеност. За съжаление, в повечето случаи е първото. Хората са непосилни да се справят със собствените си проблеми..цялата тази отрицателна енергия се насъбира и избива като агресия. Нужно ли е? Доказвано е, доказва се, ще продължи да се доказва, че тази енергия може да бъде пренасочена към друг вид дейност. (та, дори един от основните физични закони гласи, че енергия не се губя - тя просто преминава от едно състояние в друго).


    Цитат :
    "Око за око, зъб за зъб" или "Ако те ударят по едната буза, обърни и другата"?
    Не бих могла да отговоря на този въпрос. Зависи от ситуацията и това колко съм насъбрала. В повечето случаи предпочитам да си замълча и да осмисля ситуацията. Прибързаното действие почти винаги е грешно.
    Ще предпочета второто, а ако има някакво отмъщение, то ще си дойде с времето.
    Върнете се в началото Go down
    Гост
    Гост




    Пацифизъм и агресия Empty
    ПисанеЗаглавие: Re: Пацифизъм и агресия   Пацифизъм и агресия EmptyВто 21 Сеп 2010, 14:35

    Предполагам е редно да направим едно разграничение между предизвиканата и непредизвиканата агресия. "Око за око, зъб за зъб" следва да бъде разглеждано като предизвикана агресия. И от тази й гледна точка аз съм й привърженик в голяма степен. Вероятно е заради странното ми чувство за справедливост и баланс, но смятам, че след като си наранил някого следва да бъдеш наранен точно по същия начин. Нито повече, нито по-малко. Единствено така ти би могъл да разбереш какво си причинил.

    От друга страна сляпото следване на това правило може да доведе до непредизвикана и все пак незаслужена агресия спрямо някой. Не винаги предизвикващия го прави нарочно и въпреки, че това не го извинява, може да се определи като смекчаващо вината му.

    За златната среда ми е прекалено рано да говоря. Не мисля, че съм достигнал до етапа в своето развитие и до мъдростта да я определя къде се намира. Вероятно ще е някъде между възмездието и прошката.
    Върнете се в началото Go down
    Железен
    Ultimate Rockplacer
    Ultimate Rockplacer
    Железен


    Male
    Age : 32
    Брой мнения : 1441
    Location : Пловдив
    Интереси : Слово, праведна музика и красивото в живота
    Рейтинг : 62
    Registration date : 07.06.2009

    Пацифизъм и агресия Empty
    ПисанеЗаглавие: Re: Пацифизъм и агресия   Пацифизъм и агресия EmptyСря 06 Окт 2010, 19:57

    Знаете ли... по природа съм доста агресивен, независимо от гледната точка и съм привърженик на "Ако те ударят по едната буза, изкарай им окото!", но пък коментарът ми, поне засега, ще бъде доста кратък и надявам се достатъчно ясен.

    Схемата "око за око..." има един отвратителен недостатък - накрая всички се озовават слепи!
    Върнете се в началото Go down
    Руто
    Administrator
    Administrator
    Руто


    Male
    Брой мнения : 3990
    Location : Пловдив
    Интереси : Езици, философия, психология
    Рейтинг : 313
    Registration date : 17.07.2008

    Пацифизъм и агресия Empty
    ПисанеЗаглавие: Re: Пацифизъм и агресия   Пацифизъм и агресия EmptyПет 08 Окт 2010, 10:07

    Лили. написа:
    Цитат :
    каква е според вас "златната среда".
    Още от древни времена на почит е било равновесието, златната среда, златното сечение..както искате го наречете. Но не мислите ли, че тя се определя от ценностите на всяко едно човешко същество, от неговото възпитание, от неговата среда. Предвид свободата на всеки като личност не бихме могли да говорим за общоприета златна среда.
    Не съм голям почитател на индивидуалната ценностна система, която, както всички знаем, е доста крехък механизъм и нерядко нещо изщраква грозно в него и всичко отива по дяволите. Ако ще търся златната среда в някакви ценности, то ще е в т.нар. здрав разум (common sense), който по дефиниция е общ съзнателен стремеж към общото благо. Разбира се, здравият разум също не е гаранция, защото може да се изроди в масова психоза и тогава става наистина страшно - всички знаем какво се случи в Европа през средновековието с хилядите клади, последиците от Френската революция, изразени с историческия израз "Революцията изяжда децата си", Германия през първата половина на 20 век с пещите за хора и невъобразимият мащаб на жертвите: около 50 милиона от всички страни, участващи в конфликта...

    Всъщност, самият произход на понятието изключва както ценностите на дадено човешко същество, неговото възпитание, култура, среда, така и общоприетите норми. Златната среда не е представена като статично състояние, а като динамично развитие, път който всеки сам изминава, мъдрост която всеки сам открива.

    Накратко:

    Буда бил царски син. Баща му го обичал повече от всичко на света и решил детето му никога да не се сблъска с тегобите, жестокостта и несправедливостта на живота. Построил му дворец, в който сложил само млади, здрави и красиви хора. Зад стените на двореца нямало болести, старост, смърт, нямало завист, злоба, лицемерие, предателство... Всички били усмихнати и се отдавали на полезни за духа занимания, като наука, изкуство, спорт... Но един ден, запленен от тъжната песен на една слугиня, Буда закопнял да види какво има отвъд стените на този своеобразен рай. Колкото и да го увещавали, той бил непреклонен. Когато излязал, бил потресен. Виждайки бедните, болните, старите, сакатите, крадците, екзекуциите, изпитал смазващо чувство за вина затуй че той цял живот е тънел в разкош и щастие на фона на цялата тази грозна мизерия и човешка несгода. Тогава решил да се отдаде на отшелничество и аскеза. Години наред се лутал из пущинаците, наметнат само с една дрипава дреха и хранейки се с плодове и корени. Един ден обаче, както си седял на брега на Ганг, покрай него минала лодка с двама музиканти - учител по цитра и ученикът му. Дочул Буда думите на учителя: "Ако удариш струните твърде слабо, няма да издадат звук. Ако ги удариш твърде силно, ще се скъсат. Трябва да намериш златната среда". Тогава го озарило прозрението на колко погрешен път бил от самото начало, лутайки се между крайностите, от разкоша и щастието в бедността и самотата. Захвърлил отшелничеството, върнал се в двореца като цар и започнал да дири справедливостта и мъдростта.


    Лили. написа:
    Цитат :
    Какво го поражда - шубето или някаква непонятна за вас / нас духовна извисеност?
    Пак ще повторя, че това е относително. Може да е слабохарактерност, може и да е духовна извисеност. За съжаление, в повечето случаи е първото. Хората са непосилни да се справят със собствените си проблеми..цялата тази отрицателна енергия се насъбира и избива като агресия. Нужно ли е? Доказвано е, доказва се, ще продължи да се доказва, че тази енергия може да бъде пренасочена към друг вид дейност. (та, дори един от основните физични закони гласи, че енергия не се губя - тя просто преминава от едно състояние в друго).
    Както каза Дидо, редно е да се прави разграничение между предизвиканата и непредизвиканата агресия. Това, разбира се, не дава отговор на въпроса какво я поражда. Агресията сама по себе си е полезна. Тя е част от инстинкта за самосъхранение. Когато обаче се проявява без да е налице застрашаваща ситуация, или пък поради вътрешна несигурност на индивида, тогава тя се изражда в насилие и спокойно може да се разглежда като патологично (болестно) състояние на психиката.


    Лили. написа:
    Цитат :
    "Око за око, зъб за зъб" или "Ако те ударят по едната буза, обърни и другата"?
    Не бих могла да отговоря на този въпрос. Зависи от ситуацията и това колко съм насъбрала. В повечето случаи предпочитам да си замълча и да осмисля ситуацията. Прибързаното действие почти винаги е грешно.
    Ще предпочета второто, а ако има някакво отмъщение, то ще си дойде с времето.
    Много ми хареса мисълта на Махатма Ганди: "Око за око прави целия свят сляп".
    Също съм съгласен, че прибързаното действие, особено ако е породено от гняв, почти винаги е грешно. Гневът е лош съветник.

    Съществуват седем нива на морално развитие:
    1. Tabula Rasa (празна страница): без разбиране за добро и зло, всички действия се регулират от нуждите и желанията, извършват се само поради негативни стимули.

    2. Класическата основа удоволствие-болка като база за етични преценки: хората реагират на "правилно и грешно", като приемат ръководството на властта. Големият човек знае най-добре.

    3. Фиксиране върху правилата: "Следвам заповедите".

    4. Следване на мнозинството.

    5. Създаване и защита на закони, които най-добре служат на общото добруване, като се защитават дори и законните права на тези, чиито гледни точки личността на ниво Пет не може да приеме.

    6. Ниво Шест дава възможност да се надскочи законовата фиксация на ниво Пет и човек да се съсредоточи върху общото добруване и по-висшите етични формулировки, извън националните, културните и обществените граници.

    7. Ниво Седем реагира само на универсалните принципи. Това са хората, които променят цялостния ход на човешката история и обикновено биват обожествявани.


    Върнете се в началото Go down
    Лили.
    Moderator
    Moderator
    Лили.


    Female
    Age : 29
    Брой мнения : 2243
    Location : Пловдив
    Интереси : *ньо.
    Рейтинг : 33
    Registration date : 19.05.2009

    Пацифизъм и агресия Empty
    ПисанеЗаглавие: Re: Пацифизъм и агресия   Пацифизъм и агресия EmptyЧет 03 Фев 2011, 11:28

    Бях забравила тази тема..и не мога да разбера защо е толкова назад. о.О

    Ру е поставил много хубави въпроси, които засягат сегашното положение на обществото.

    Та..какво мислите? :]]
    Върнете се в началото Go down
    Sponsored content





    Пацифизъм и агресия Empty
    ПисанеЗаглавие: Re: Пацифизъм и агресия   Пацифизъм и агресия Empty

    Върнете се в началото Go down
     
    Пацифизъм и агресия
    Върнете се в началото 
    Страница 1 от 1
     Similar topics
    -

    Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
    RockPlace :: ИНТЕРЕСИ И ХОБИТА :: Мисъл и Слово-
    Идете на: