RockPlace
Какво чакаш? Влизай!
RockPlace
Какво чакаш? Влизай!
RockPlace
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ИндексPortal with galГалерияТърсенеПоследни снимкиРегистрирайте сеВход

 

 Ефтаназия

Go down 
+3
eMm
deathrose
Bubble
7 posters
АвторСъобщение
Bubble
Fan
Fan
Bubble


Female
Age : 29
Брой мнения : 519
Location : Варна
Рейтинг : 9
Registration date : 17.04.2009

Ефтаназия  Empty
ПисанеЗаглавие: Ефтаназия    Ефтаназия  EmptyВто 19 Окт 2010, 17:12

Помагайте, трябва да напиша есе на тема "За или против евтаназията" и искам мнението ви. Не е ли убийство? Измъква болен от непоносима болка? Все пак това се прави по желание на пациента, тогава всеки човек има правото на взема решение за собствения си живот, но не той, а някой друг извършва ефтаназията, това не прави ли някого убиец? А ако болния е на легло от години той не е ли вече умрял, това "живот" ли е, тогава отнемане на живот ли е евтаназията?


Последната промяна е направена от Bubble на Сря 20 Окт 2010, 22:18; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото Go down
deathrose
Moderator
Moderator
deathrose


Male
Age : 33
Брой мнения : 1902
Location : Асеновград
Интереси : Бира
Рейтинг : 15
Registration date : 31.05.2009

Ефтаназия  Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Ефтаназия    Ефтаназия  EmptyВто 19 Окт 2010, 17:41

Нямаме правото да отнемаме друг живот. Това е същото като убийството на който и да е друг човек. Винаги може да бъде намерен лек за тежко болния, дори да лежи с години в легло и да се тъпче с хиляди лекарства. Щом все още е жив, ние нямаме право да му отнемем живота. Дори той да е съгласен или да настоява за това.

А ако поставят на някого тежка диагноза и тя се окаже сбъркана ?? Така ще убием здрав човек.

А и можем ли да кажем кой трябва да умре и кой не. Това е малко като темата със смъртните присъди, само че този път те не се издават от съд, а от лекари.
Върнете се в началото Go down
eMm
Administrator
Administrator



Female
Age : 31
Брой мнения : 2138
Location : Варна
Интереси : Photography
Рейтинг : 22
Registration date : 06.01.2009

Ефтаназия  Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Ефтаназия    Ефтаназия  EmptyВто 19 Окт 2010, 18:00

А ако въпросният човек го иска? Ако болките му са толкова непоносими, че вече окончателно иска да престанат? Има и такива случаи. Когато е по-трудно да си "жив", отколкото да поискаш да сложат край на мъките ти.

Добс, има болести, които не се лекуват. Има болки, които не минават с хапчета. Ако твой близък, не дай си Боже, има такива болки и иска те да свършат, би ли му отказал? Би ли му отказал да го избавиш от мъченията?

Не съм твърдо ЗА, но не съм и твърдо ПРОТИВ.
Зависи от случая.
Върнете се в началото Go down
D(emo)n_Hunter
Moderator
Moderator
D(emo)n_Hunter


Female
Age : 33
Брой мнения : 3543
Location : Плевен
Интереси : хирургия
Рейтинг : 94
Registration date : 10.11.2008

Ефтаназия  Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Ефтаназия    Ефтаназия  EmptyВто 19 Окт 2010, 18:07

Пациентът, докато е в автономно състояние подписва документ, в който изразява въгледите си относно това какви да са грижите за него в даден момент, когато той няма да бъде в състояние директно да общува с лекарския екип.
Защо да е престъпление ако даденият пациен впише в този договор, че иска да му бъде извършена тази процедура при вписаните от него условия?
Също така той може да поиска и дадено лице да взема решение за него, ако той не е в състояние да го прави в бъдеще.
Етични принципи колкото си искаш, но не мисля, че това прави медицинското лице убиец, защото то предварително е запознато с процедурите.
Така че не са лекарите тези, които "раздават присъдите".
За мен евтаназията не е убийство.
Няма такова нещо като "винаги има лек" Е, няма....и ако знам предварително, че докрая на "живота си" ще съм в безсъзнание и ще съм в тежест на всички близки, то и аз бих предпочела такъв изход.



Последната промяна е направена от D(emo)n_Hunter на Чет 21 Окт 2010, 17:28; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото Go down
deathrose
Moderator
Moderator
deathrose


Male
Age : 33
Брой мнения : 1902
Location : Асеновград
Интереси : Бира
Рейтинг : 15
Registration date : 31.05.2009

Ефтаназия  Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Ефтаназия    Ефтаназия  EmptyВто 19 Окт 2010, 19:57

А вие бихте ли усмъртили човек, който е подписал такъв документ ??
Върнете се в началото Go down
Wicked Child
Advanced
Advanced
Wicked Child


Брой мнения : 191
Рейтинг : 0
Registration date : 23.11.2009

Ефтаназия  Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Ефтаназия    Ефтаназия  EmptyВто 19 Окт 2010, 20:19

Да, бих. И не бих имал никакви угризения. Защото ако един човек има волята да умре, то това дали аз ще му натисна копчето или някой друг, не е от такова значение. А ако съм лекар, ще мога да му дам безболезнена смърт.
Върнете се в началото Go down
Bubble
Fan
Fan
Bubble


Female
Age : 29
Брой мнения : 519
Location : Варна
Рейтинг : 9
Registration date : 17.04.2009

Ефтаназия  Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Ефтаназия    Ефтаназия  EmptyВто 19 Окт 2010, 20:35

При толкова тежки състояния самите болни имат смелостта да посегнат на живота си. Не могат да се насладят на последните мигове на живота си, нямат сили да се сбогуват с близките си, последните им минути са изпълнени със страдание и мъка, тогава ефтаназията е по-доброто решение. В такъв момент лекарят може да му предложи край на всичко това, „безболезнена смърт”, след всичко което е изтърпял.
И аз като Емм не съм твърдо "ЗА" или твърдо "ПРОТИВ"...но баба ми нямаше сили да говори преди да почине и единственото което ми каза беше "Исе дай ми ножа да си прережа вените" с толкова различен и измъчен глас, който никога няма да забравя...единственото което успя да каже от дни наред (преди едва й се разбираше) единственото което каза преди да почине...
Върнете се в началото Go down
deathrose
Moderator
Moderator
deathrose


Male
Age : 33
Брой мнения : 1902
Location : Асеновград
Интереси : Бира
Рейтинг : 15
Registration date : 31.05.2009

Ефтаназия  Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Ефтаназия    Ефтаназия  EmptyВто 19 Окт 2010, 22:08

Откъс от Хипократовата клетва :
Цитат :
Никога и никому няма да препоръчвам употребата на отрови и ще отказвам да давам на когото и да било подобно нещо.

Това мисля, че отрича убиването на пациента, макар да е спомената само отровата. Така че ... лекарят вече е дал клетва да не убива човека. Ако сме лекари сме длъжни да си спазим клетвата. Но ние не сме, което пак не ни дава право да отнемем нечий живот, дори да ни моли за това.
Върнете се в началото Go down
Wicked Child
Advanced
Advanced
Wicked Child


Брой мнения : 191
Рейтинг : 0
Registration date : 23.11.2009

Ефтаназия  Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Ефтаназия    Ефтаназия  EmptyВто 19 Окт 2010, 22:53

Хипократовата клетва забранява да се взимат пари за лекуването, както и аборта. В съвремието и двете неща се случват, а самата клетва отдавна е загубила значението си и се е превърнала просто в една формалност.
Пред алтернативата един човек сам да отнеме живота си и лекар да го направи - второто е по-удачно, защото лекарят има необходимите познания. Медицината притъпява болката до един момент - при тежки ракови заболявания, например, тя е неспособна да помогне качествено на пациента. Откъде-накъде ще откаже на човек единствения му останал лек за болката?
Върнете се в началото Go down
Gunslinger^^
Rockplacer
Rockplacer
Gunslinger^^


Female
Age : 29
Брой мнения : 1450
Location : Пловдив
Рейтинг : 11
Registration date : 20.04.2009

Ефтаназия  Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Ефтаназия    Ефтаназия  EmptyСря 20 Окт 2010, 10:13

Съгласна съм абсолютно с мнението на Рони, така че няма да пиша наново, защото мще се припокрива не само с нейното, а и с други...
На мен ми е интересно друго, както казахме човек може да подпише друг да реши вместо него, ако например този друг сте вие? Ако ваш брат, сестра, родител, ако ще и най-добър приятел или пък вашата половинка ви посочи да решите вместо него, какво ще направите?
Върнете се в началото Go down
Wicked Child
Advanced
Advanced
Wicked Child


Брой мнения : 191
Рейтинг : 0
Registration date : 23.11.2009

Ефтаназия  Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Ефтаназия    Ефтаназия  EmptyСря 20 Окт 2010, 10:52

Да поддържаш жив човек, който иска да умре, е егоистично. Да не попиташ човек, който ти дава право да се разпореждаш с живота му, какво смята за евтаназията, е глупаво.
А всичките малоумни клетви, етични аргументи и моразлизаторстване се превръщат в тъпо бърборене, когато един човек го боли толкова, че да иска да умре. Представете си за какво усещане става дума и после пак обяснявайте, че трябва да държим хората живи, защото лекарство може да се намери. Крайният оптимизъм в тоя случай не действа -щото лекарство, което да прочиства чудодейно човешките дробове без да уврежда самите дробове, няма да се намери от днес за утре. Нито пък лекарство, което да възстановява умрели мозъчни клетки примерно.
В миналото много често инквизиторите са проточвали мъченията с часове и дори дни, за да страда измъчваният повече. С какво това да откажете евтаназия на някого е по-различно?
Върнете се в началото Go down
D(emo)n_Hunter
Moderator
Moderator
D(emo)n_Hunter


Female
Age : 33
Брой мнения : 3543
Location : Плевен
Интереси : хирургия
Рейтинг : 94
Registration date : 10.11.2008

Ефтаназия  Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Ефтаназия    Ефтаназия  EmptyСря 20 Окт 2010, 13:07



deathrose написа:
А вие бихте ли усмъртили човек, който е подписал такъв документ ??

Да, бих го направила. Кой е казал, че в работата на един доктро няма и трудни моменти. Все едно на когото и да е било ще му лесно да иде да съобщи на даден пациент, че му остават 6 месеца живот, примерно. Ако не може да ти издържи психиката, то не си за тази работа.
А ти би ли оставил свой близък да се мъчи всеки ден в адски и мъчителни болки, ако се знае, че му остава малко живот така или иначе?
deathrose написа:
Откъс от Хипократовата клетва :
Цитат :
Никога и никому няма да препоръчвам употребата на отрови и ще отказвам да давам на когото и да било подобно нещо.

Това мисля, че отрича убиването на пациента, макар да е спомената само отровата. Така че ... лекарят вече е дал клетва да не убива човека. Ако сме лекари сме длъжни да си спазим клетвата. Но ние не сме, което пак не ни дава право да отнемем нечий живот, дори да ни моли за това.

Дал е клетва да не предлага на пациента такъв вариант и да не използва отровни препарати..така че нещата малко се разминават.

Върнете се в началото Go down
Befana
Great
Great
Befana


Female
Age : 30
Брой мнения : 232
Location : Over the hills and far away
Интереси : -self
Рейтинг : 1
Registration date : 19.06.2011

Ефтаназия  Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Ефтаназия    Ефтаназия  EmptyВто 30 Авг 2011, 13:28

Във всеки живот има някакъв потенциал, заслужава си да се живее до последния миг. Дори човекът да умира бавно и сигурно, това не означава, че е безполезен и ненужен на света. А аз вярвам, че всеки допринася с по нещичко на света и че планетата ни се нуждае от всичките си жители. Човек, който иска ефтаназия за мен изглежда като една машина, която е излязла от употреба и трябва да се бракува. Животът е изпълнен със страдание, безнадеждност и мъка, наред с всички положителни страни. Те изграждат характера ни и ни правят хора. И дори диагнозата, която ни е поставена да е сигурна смърт, нищо не е свършило. Смъртта е само една и винаги е сигурна. Кога хората започнаха да гледат на нея по такъв начин? Да се избавим от мъките и прочее. Да, по-лесно е просто да престанем да съществуваме, но не е правилно от морална гледна точка. И от христианска, или каквато религия изповядвате.
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





Ефтаназия  Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Ефтаназия    Ефтаназия  Empty

Върнете се в началото Go down
 
Ефтаназия
Върнете се в началото 
Страница 1 от 1

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
RockPlace :: ИНТЕРЕСИ И ХОБИТА :: Мисъл и Слово-
Идете на: