Вилхелм Рихард Вагнер (на немски: Wilhelm Richard Wagner) е немски композитор, диригент, режисьор и есеист, известен главно със своите опери или музикални драми, както са наречени по-късно, превърнал се в обект на внимание и спорове още приживе. За разлика от другите композитори, Вагнер пишел винаги сам сценария и либретото за своите произведения.
Композициите на Вагнер, особено тези от късния му период, са забележителни със своята контрапунктна текстура, богат хроматизъм, хармонии и оркестрация, както и с усложненото използване на лайтмотиви, музикални теми, свързани с определени герои, места или елементи на сюжета. Той е сред пионерите на нововъведения, като крайният хроматизъм и бързото преместване на тоналния център, които оказват силно влияние върху последвалото развитие на класическата музика.
Със своята идея за тотално произведение на изкуството (Gesamtkunstwerk), синтеза на поезия, изобразително изкуство, музика и драматургия в неговия монументален оперен цикъл „Пръстенът на Нибелунгите“, Рихард Вагнер предизвиква отзвук в цялостния европейски културен живот. Замисълът му е толкова амбициозен, че за поставянето на оперите той изгражда собствена зала, Байройтския фестивален театър.
Произведения :
Вагнер остава в историята на изкуството с уникалния замах на творбите си. С повечето си произведения композиторът въвежда нови техники на хармонията, изпълнението и интерпретацията на различните елементи на операта. На него принадлежи концепцията за "Музикалната драма" като съвършено единство на поезия, музика и танц, обединени в драматургиката на сценичното изпълнение.
Опери [редактиране]
* "Сватбата" - Die Hochzeit (1832)
* "Феите" - Die Feen (1834)
* "Забранената любов" - Das Liebesverbot (1836)
* "Риенци, последният трибун" - Rienzi (1840)
* "Летящият холандец" - Der fliegende Hollдnder (1843)
* "Танхойзер и състезанието на певците във Вартбург" - Tannhдuser und der Sдngerkrieg auf Wartburg (1845)
* "Лоенгрин" - Lohengrin (1848)
* "Пръстенът на Нибелунгите" - Der Ring des Nibelungen с четири части:
o "Рейнско злато" - Das Rheingold (1854)
o "Валкирия" - Die Walkьre (1856)
o "Зигфрид" - Siegfried (1871)
o "Залезът на боговете" - Gцtterdдmmerung (1874)
* "Тристан и Изолда" - Tristan und Isolde (1859)
* "Нюрнбергските майстори певци" - Die Meistersinger von Nьrnberg (1867)
* "Парсифал" - Parsifal (1882)
Встрани от неговите опери, Вагнер композира относително малко музикални произведения. Това включва една симфония (написана на възраст от 19г.), Фаустовата симфония (от която той завършва само първата част, позната като Фаустова увертюра), още няколко увертюри, хорови произведения и такива за пиано и реоркестрация на произведението на Кристоф Вилибалд Глук Iphigйnie en Aulide