RockPlace
Какво чакаш? Влизай!
RockPlace
Какво чакаш? Влизай!
RockPlace
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ИндексPortal with galГалерияТърсенеПоследни снимкиРегистрирайте сеВход

 

 Пропушване

Go down 
+17
Bryan
wolf-eyes
antani
Алфонсин
Tincheto_
Eleutheria
Selene
Ania
Ади_Психаря
Немезида
qkitaki
Щорко
Вилито
RockPlace
DevilFromHell
Phantom 1912
Руто
21 posters
Иди на страница : Previous  1, 2
АвторСъобщение
Руто
Administrator
Administrator
Руто


Male
Брой мнения : 3990
Location : Пловдив
Интереси : Езици, философия, психология
Рейтинг : 313
Registration date : 17.07.2008

Пропушване - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Пропушване   Пропушване - Page 2 EmptyЧет 18 Юни 2009, 13:25

First topic message reminder :

Откакто се помня, всички около мен пушат, но вниманието ми към цигарите всъщност бе привлечено, когато на седемгодишна възраст живеех на село при баба ми, която имаше две редовни реплики: „Божеее, Боже, вземи ма при тебе, да са куртулисам от тоа пусти живот!” и „Тя пущини цигари сти ги налапали, кат нахура ги ядети...”, всеки път, когато видеше майка ми или баща ми с цигара, докато, както години по-късно открих, и тя си попушваше тайно. Тогава не ми идваше на ума, че хората могат да приказват и на себе си, въпреки че аз самият непрекъснато разговарях на глас с въображаемите си приятели, и понеже обикновено с баба ми бяхме само двамата в стаята, си мислех, че говори на мен. На молитвите й към Бога да я „куртулиса” не знаех какво да отговоря и с благоговение поглеждах към опушената от кандилото икона на св. Никола, която висеше на влажната, мръснозелена стена. Всеки път обаче, когато споменеше цигарите, аз отговарях:

- Аз никога няма да пуша, бабо!
- Мба, - отвръщаше тя, - и ти зъ ги налапаш кът пурасниш... Чунки гулям килипир от тя пущини...
- Няма, - заинатявах се аз, - ще видиш, че аз никога няма да пуша!

Тя ме поглеждаше с циничния поглед на човек, видял достатъчно, за да знае, че големите приказки не тежат и не траят повече от сапунен мехур и се връщаше към другата си реплика:

- Божеее, Боже, вземи ма при Тебе, да са куртулисам от тоа пусти живот, Божеее...

Минаха години, вече бях тийнейджър и не живеех на село при баба, а баба живееше у нас в града. Не бях забравил какво съм се зарекъл и въпреки, че всичките ми приятели пушека и нерядко ме взимаха на подбив, че съм въздържател, аз държах на своето и дори не позволявах на майка ми и баща ми да влизат с цигара в моята стая.

С навлизането в пубертета, някак неусетно за мен, хормоните бяха започнали да ме блъскат и да препускат из тялото ми като стадо подплашени бизони. От няколко години вече бях открил метъл музиката, която по онова време беше забранена и преследвана като „упадъчна”, „хулиганска” и „порочна” – страхотно, нали: аз бях бунтар.

На седемнадесет години, о блажена юношеска наивност, имах изградена идентичност: Руто метъла – внимавай с мен, човече, щото съм опасен – и се изживявах като самостоятелна личност, пропускайки като незначителен факта, че живея в дома на родителите си, ям храната, която те осигуряват, и нося дрехите, които те ми купуват (но пък аз си ги избирам, нека ви). Бях си извоювал от тях първата си дълга коса, която се спускаше до под лопатките на гърба ми и която в кошмарите си трябваше да подстрижа, а денем носех с гордост и самочувствие, че ме прави хубав и различен в училище, а вечер ме обединяваше с останалите метъли от компанията ми. Накратко, бях щастлив.

Любими в училище ми бяха часовете по литература. Не толкова, защото се омайвам от анализите на литературни творби, въпреки че ми се удаваха, а по-скоро заради атмосферата на милиони шептящи книги, която лъхаше от стените, от портретите на видни автори, предимно родни, но имаше и чужди, от изподрасканите чинове, от катедрата на преподавателя, от черната дъска... Вероятно всичко това се случваше единствено в главата ми, докато за всички останали стаята си беше обикновена и скучна класна стая, в която едва изтрайваш безкрайните четиридесет и пет минути в очакване на звънеца да сигнализира, че е дошло време за пушене – в тоалетните ако е студено или в двора на учлището, ако времето е хубаво. С тази разлика, че аз не пушех.

Учителят по Литература, г-н Самаров, ценеше любовта ми към книгите и ненавиждаше външния ми вид: очуканите войнишки кубинки, впитите дънки, опърпаните, саморъчно щамповани метълски тениски, коженото яке с дънков елек, целият в нашивки, дългата ми коса... Често се случваше да дръпне силно косата ми, докато минаваше покрай моя чин и един ден не издържах, изправих се, хванах го за гушата и изсъсках в лицето му:

- Ако още веднъж докоснеш косата ми, ще те убия!

Той се стъписа и отстъпи. После се окопити и от благоразумно разстояние каза:

- Как си позволяваш да ми говориш така?! Излез на дъската! Ще те изпитам!

Аз се усмихнах, понеже точно по Литература да ме изпитат не беше нищо страшно за мен. Той обаче ме изненада:

- Кажи ми „Червените ескадрони” на изуст.

„Червените ескадрони” на Христо Смирненски е страхотно стихотворение, но точно в годините след падането на Комунизма, яростно отричахме всичко свързано с тази епоха.

В утрото на светла eра, с факела на нова вера,
идат бодри ескадрони с устрем горд и набег смел,
а над тях, кат хищни птици, кат настръхнали орлици,
спускат се и разпиляват гръм шрапнел подир шрапнел.

Кон изправя се, изцвили и отронил сетни сили,
грохне мъртъв на земята някой воин поразен.
В миг уплашен спира коня, но наново той догоня
стъпките на ескадрона, в общий прилив устремен.

И развели буйни гриви, над пожънатите ниви,
като вихър отминават ескадрон след ескадрон.
Под копитата извива прах на облачета сиви
и премрежва с бронзов блясък огнения хоризонт.

Ето татък край върбите екнаха пушкала скрити
и вълни от кървав пламък срещнаха се гръд със гръд;
сви се буря безпощадна, зазвънтя стомана хладна –
кратка схватка и наново ескадроните летят...

Ах, летете, ескадрони! В устрема ви милиони
погледи са приковани със надежда и любов.
Свил десницата корава, целий свят се днес изправя
стреснат, трогнат, очарован от победния ви зов.

Нека в ужас, в изненада рухне всяка черна сграда
на световната неправда, на сподавения стон
и човекът да намери зад открехнатите двери
мъртви старите химери на бездушния закон.

Ах, летете вий сред сеч и дъжд от огнени картечи,
вий – развихрени предтечи на безоблачните дни!
С буря, мълния и грохот възвестете гордий поход
на възбунените роби, на червените вълни!

И когато сетний камък на обгьрнатия в пламък
и разруха древен замък се отрони в пепелта,
вий слезнете от конете и земята целунете –
възцарете вечна обич, вечна правда на света.


- В главата ми няма място за комунистически глупости! – грубо отвърнах аз.
- Стихотворението е включено в учебния материал и ти си длъжен да го знаеш! – не по-малко грубо каза Самаров.
- Аз да не съм латерна, че да уча на изуст! Дай ми да му направя анализ и ще го направя, ама на изуст няма да плямпам.

Самаров седна зад бюрото си, завъртя ми една двойка в дневника и сякаш между другото добави:

- Ако не научиш всички стихотворения от христоматията, ще те оставя на поправителен. Дай си бележника да ти отразя бележката.
- Ще ти го дам на поправителния, - казах и след като си събрах нещата, напуснах часа.

Постепенно се изниза учебната година, като вече не обичах да влизам в часовете по Литература, където почти през час бях на дъската с една единствена задача – стихотворенията. В крайна сметка по този предмет имах повече двойки от оценките на целия клас, взети заедно. Първата поправителна сесия, доколкото си спомням, беше в средата на юли. Всичко премина гладко, предадох си анализа с обем дванадесет листа голям формат, изправих се пред катедрата за устния изпит, който, разбира се, беше стихотворенията, казах, че не ги знам и си излязох с тройка на писмения и двойка на устния – средноаритметично 2.50: „Довиждане, г-н Самаров, ще се видим на есен...”

За лятото отидох на село да помагам на дядо ми да пасе козите и да спечеля пари, за да си купя така мечтания Правец 8М. Дядо ми, лека му пръст, беше голям образ: два метра българин, 120 килограма, без грам тлъстина, казваше се Аспарух, ощастливяваше комшийките, пресушаваше бутилките в кръчмата и се биеше по селските мачове... Всички го обичаха с изключение на близките му. Научи ме да псувам както и докер не може, да се разправям с опърничави животни и да забивам нож в дърво.

Това бе най-щастливото лято в живота ми. Излизахме сутрин с козите, понякога на полето, понякога в планината, тичахме на воля, псувахме до насита и се търкаляхме в тревата с кучетата (това последното само аз го правех), а на обяд, когато жегата станеше непоносима, присядахме в сянката на някой от множеството параклиси, наклаждахме огън, печахме си сланина и хляб и похапвахме блажено с домати, разрязвани с джобно ножче, докато ги ядем. Боже, никога не съм обядвал нещо по-вкусно! После дядо ми се тръшваше по гръб, нахлупил шапка върху лицето си и се потапяше в съня с невинността на новородено. Аз изваждах книга от козарската си чантичка и се понасях в света на думите чак до късния следобед. За кратко прочетох всички книги, които си бях донесъл от града и един ден укорително някак и самотно остана да ме гледа непрочетена единствено христоматията по Литература.

Отмина лятото и се оказа, че парите, които бях спечелил, не стигат за Правец 8М. Бързо преживях разочарованието си и вместо компютър си купих касетофон, за голяма радост на баща ми, който детински ревнуваше вещите си от всеки, който се докоснеше до тях: - Имаш си вече твой, слушай си ненормалните метъли на него.

На септемврийската поправителна сесия бяхме десетина човека, от които приключих с писмената си работа пръв. И този път се разписах с дванадесет страници голям формат анализ и се изправих пред катедрата.

- Стихотворенията, - каза Самаров.

Не отвърнах нищо.

- Чакам. – изрече той лаконично.

Отново мълчание.

- Руене, продължи той, - осъзнаваш ли, че ако не ми кажеш стихотворенията, ще останеш да повтаряш класа?
- Да.
- Добре тогава, кажи ми поне едно стихотворение. Не знаеш ли поне едно стихотворение?
- Знам ги всичките, - отвърнах аз.
- Ами хайде де, кажи ми едно и да приключим с тая глупост.
- Няма!

Той ме изгледа продължително, повдигна рамене и поклати глава тъжно:

- В такъв случай съжалявам, но ти сам се спъваш.

Изгледах го накриво и си излязох.

Вечерта се бяхме събрали приятели около масите на „Белия Лебед”, наслаждавайки се с бира на последните есенни топли нощи. Тошо, приятелче от квартала с разкошна руса коса, която се спускаше чак до кръста му, сегиз-тогиз, къде на шега, къде на сериозно, подхвърляше към мен с усмивка:

- Ай запали бе, кво толкова щи стане?

На което неизменно отвръщах:

- Откажи се, не можеш да ме убедиш!

Вече бях обърнал към осем бири, когато дойде Рашъна. Той беше от по-големите (с една-две години, но на тази възраст това си е съществена разлика), половин руснак, пиеше водка като разпран и се биеше като червената армия, т.е. пич, на когото всяко метълче иска да подражава. Рашъна също беше на поправителния, но си е тръгнал доста след мен. Взе си бира, седна до нас, чукнахме се и ме попита:

- Знаеш ли к’во стана, след като излезна?
- К’во? – изсумтях аз и отпих от бирата си.
- Влезна една даскалка и видя листовете ти върху бюрото. „Ама ти вече имаш готови!” – вика тя на Самаров. „Я да видя какво са написали...” – И Самаров само погледна листовете ти и каза: „К’во ще го четеш – то т’ва е за двойка”.

В този миг нещо в мен се пречупи. Предварително си знаех, каква ще е оценката и психически се бях подготвил, че ще повтарям класа, но се бях потрудил да си напиша анализа. Нещо повече, бях го написал с удоволствие и копелето можеше поне да го прочете преди да реши да ми завърти двойката... Усетих как гневът набира мощ вътре в мен, готов да изригне като вулкан в следващия миг. Вдигнах бирата и я пресуших на един път, след което разбих бутилката в калдъръма под мен и погледнах към Тошо:

- Дай една цигара.
- Недей бе, брато, аз се бъзиках.
- Чу ли к’во ти казвам? Искам да пуша!
- Ами добре. Ти си знайш, - каза той и побутна кутията с „Житан” към мен.

Очаквах да се закашлям, но нищо такова не се случи. „Житан” вероятно са най-силните цигари, които могат да съществуват, дебели колкото показалеца ми, малко по-къси от другите цигари и без филтър. Вдишах първата глътка дим, гърлото ми се пресече, но аз го отпуснах с обилен гълток студена „Каменица”. Пушех мълчаливо и отпивах от бирата, обзет от мрачни мисли. Цигарата свърши и си взех втора.

Мрак.

Плуващи светлини пред очите ми и размазани силуети.

Дойдох на себе си и се огледах. Намирах се в един от крайните квартали на града, подпрял се на рамото на някакъв дърт пияница до едно дърво, от което се спуска примка от лика. Пияницата ме поглежда с разводнен поглед и с отблъскващия си дъх изломотва в лицето ми:

- Нъли си гулям мъш, ай заври си главата в т’ва бисило да тъ вида...

Приятелите ми отстрани се превиват от смях. Усещам спазъм в корема си и избълвам съдържанието на стомаха си върху сбръчканата, беззъба физиономия на пияницата.
Върнете се в началото Go down

АвторСъобщение
wolf-eyes
Fan
Fan
wolf-eyes


Male
Age : 34
Брой мнения : 404
Location : Пловдив
Рейтинг : 6
Registration date : 02.01.2009

Пропушване - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Пропушване   Пропушване - Page 2 EmptyНед 21 Юни 2009, 11:44

Astounded Crazyzu тва беше много якооо
Върнете се в началото Go down
Bryan
King of Spammerlandia
King of Spammerlandia
Bryan


Male
Age : 30
Брой мнения : 4538
Location : Somewhere in time
Интереси : Girls,Girls,Girls..
Рейтинг : 133
Registration date : 13.07.2008

Пропушване - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Пропушване   Пропушване - Page 2 EmptyСъб 04 Юли 2009, 13:15

Хареса ми и то много
Волята ти и инатът ти са направо Армеец !
Възхищавам ти се и не знам какво са мислили за Рашъна но аз искам да съм като тебе майна.. ако имах такава воля...
Върнете се в началото Go down
Руто
Administrator
Administrator
Руто


Male
Брой мнения : 3990
Location : Пловдив
Интереси : Езици, философия, психология
Рейтинг : 313
Registration date : 17.07.2008

Пропушване - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Пропушване   Пропушване - Page 2 EmptyСъб 04 Юли 2009, 13:17

Благодаря, Геш.
Много топли думи - трогнат съм.
Можеш да бъдеш всичко, което пожелаеш, но най-важното е да бъдеш себе си. Smile
Върнете се в началото Go down
Rashugun
Epic
Epic



Male
Брой мнения : 674
Location : Long ago in a northern land..
Рейтинг : 6
Registration date : 07.06.2009

Пропушване - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Пропушване   Пропушване - Page 2 EmptyСъб 04 Юли 2009, 18:53

Пишеш велико, наистина Smile
Върнете се в началото Go down
Руто
Administrator
Administrator
Руто


Male
Брой мнения : 3990
Location : Пловдив
Интереси : Езици, философия, психология
Рейтинг : 313
Registration date : 17.07.2008

Пропушване - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Пропушване   Пропушване - Page 2 EmptyСъб 04 Юли 2009, 22:16

Благодаря отново Smile
Сега ако ви кажа за трите изгорени кашона с тетрадки, сигурно ще ме линчувате... Ashamed
Върнете се в началото Go down
Мия
Unique
Unique
Мия


Female
Age : 114
Брой мнения : 819
Рейтинг : 45
Registration date : 14.07.2008

Пропушване - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Пропушване   Пропушване - Page 2 EmptyСъб 04 Юли 2009, 22:23

не ще те линчуваме, ами не знам какво...
срамота
Върнете се в началото Go down
Алфонсин
Great
Great
Алфонсин


Female
Age : 29
Брой мнения : 245
Location : нявсякъде, но повече никъде
Рейтинг : 14
Registration date : 05.02.2009

Пропушване - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Пропушване   Пропушване - Page 2 EmptyНед 05 Юли 2009, 09:28

Руто написа:
Благодаря отново Smile
Сега ако ви кажа за трите изгорени кашона с тетрадки, сигурно ще ме линчувате... Ashamed

следващото ти посещение във Варна няма да е приятно biggrin
Върнете се в началото Go down
Ади_Психаря
Rockplacer
Rockplacer
Ади_Психаря


Female
Age : 31
Брой мнения : 2517
Рейтинг : 71
Registration date : 31.08.2008

Пропушване - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Пропушване   Пропушване - Page 2 EmptyНед 05 Юли 2009, 10:53

Най, ти вземи твоите уреди за мъчения, аз ще взема моите и ще се оправим.
Запалките се конфискуват по подразбиране, като допълнително наказание.
Върнете се в началото Go down
Руто
Administrator
Administrator
Руто


Male
Брой мнения : 3990
Location : Пловдив
Интереси : Езици, философия, психология
Рейтинг : 313
Registration date : 17.07.2008

Пропушване - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Пропушване   Пропушване - Page 2 EmptyНед 05 Юли 2009, 12:21

Споко де, ще напиша нови... ако ме оставите жив... Wink


Последната промяна е направена от Руто на Пон 06 Юли 2009, 00:46; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото Go down
wolf-eyes
Fan
Fan
wolf-eyes


Male
Age : 34
Брой мнения : 404
Location : Пловдив
Рейтинг : 6
Registration date : 02.01.2009

Пропушване - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Пропушване   Пропушване - Page 2 EmptyПон 06 Юли 2009, 00:10

Пропушване....това ми е болна тема в живота Laughing Doh
Върнете се в началото Go down
Ms_Fortis
Newbie
Newbie
Ms_Fortis


Female
Age : 31
Брой мнения : 11
Location : Варна
Интереси : Литература, музика, философия и какво ли не
Рейтинг : 1
Registration date : 05.07.2009

Пропушване - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Пропушване   Пропушване - Page 2 EmptyПон 06 Юли 2009, 00:19

Емблематична история, действително много ми хареса!
Дори не мога да си представя какво е било без всичката криворазбрана демокрация, хм. : ) Твърде млада съм, предполагам.
И определено интересен мотив да пропушиш...
Върнете се в началото Go down
fonix
Rockplacer
Rockplacer
fonix


Male
Age : 38
Брой мнения : 770
Location : Sofia
Интереси : Колоездене и Обикаляне по чукари
Рейтинг : 15
Registration date : 09.09.2008

Пропушване - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Пропушване   Пропушване - Page 2 EmptyЧет 09 Юли 2009, 20:28

А не след като прочетох и това, вече реших ща ва издавам Smile

Сериозно ми се върти в главата идеята да спретнем един БЛОГ с разкази. Да не се губи нищо за поколенията Wink

С разрешение на аторите разбира се Smile

И само да свърши дивотията с дипломната ми работа и защита, засядам да правя Сайтът Smile в който ще се радвам, ако мога да публикувам всичките ви творби Smile смятам, че ще се намерят доста фенове Wink

Ру знаеш, че като начин на мислене и стил съм ти голям фен biggrin Продължавай да пишеш с удоволствие те четем.
Върнете се в началото Go down
Руто
Administrator
Administrator
Руто


Male
Брой мнения : 3990
Location : Пловдив
Интереси : Езици, философия, психология
Рейтинг : 313
Registration date : 17.07.2008

Пропушване - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Пропушване   Пропушване - Page 2 EmptyЧет 09 Юли 2009, 20:39

Нямам нищо против да се появят драсканиците ми в блога, който възнамеряваш да направиш.

Радвам се и благодаря, че харесваш (и че не само ти) начина ми на мислене и стила на писане. Разбира се, че ще продължа да пиша, но това не става всеки път, когато реша. Понякога стоя с пръсти на клавиатурата и празен поглед в монитора и не излиза нищо, а понякога думите просто сами извират... Писането е процес, който в голяма степен е независим от мен. Smile
Върнете се в началото Go down
fonix
Rockplacer
Rockplacer
fonix


Male
Age : 38
Брой мнения : 770
Location : Sofia
Интереси : Колоездене и Обикаляне по чукари
Рейтинг : 15
Registration date : 09.09.2008

Пропушване - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Пропушване   Пропушване - Page 2 EmptyЧет 09 Юли 2009, 20:49

Знам Smile С времето се придобива тренинг и писането по 'команда' става малко по-лесно.
Четох няколко неща от Роджър Зелазни Smile в един негов сборник от 'поръчкови' разкази (писани по определени теми за Фантастични антологии) и там той доста добре описва процесите на създаване на една история.

Аз самия имам силен стимул и муза да пиша само, когато изпитвам много силни чувства (за жалост по-често тъжни)

Просто се надявам да можем скоро пак да те четем Smile Направо ми оправи деня днес. Незнам как ще ти прозвучи, но се чувствам като седнал с Книга на Кинг в ръка и потънал в история от която не ми се излиза.
Върнете се в началото Go down
Руто
Administrator
Administrator
Руто


Male
Брой мнения : 3990
Location : Пловдив
Интереси : Езици, философия, психология
Рейтинг : 313
Registration date : 17.07.2008

Пропушване - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Пропушване   Пропушване - Page 2 EmptyЧет 09 Юли 2009, 21:15

Трогнат съм. Yes

Такива отзиви, мисля, са най-добрият стимул за един писател (дори и аматьор като мен) и нищо чудно тази нощ да се роди поредната историйка. Smile

Не знам при другите как е, но аз като пиша непрекъснато си мисля за читателя. Нещо повече - аз самият съм читателят и историята е наистина добра, когато поражда емоции, когато различните читатели могат да се идентифицират с различните герои, да обикнат добрите герои и да намразят лошите... Добра история е тази, която не ти се иска да свършва и дори очите ти вече да се затварят, да си казваш "хайде още една страница..."

И друг път са ме оприличавали на Кинг - не като майстор на хоръра, а като майстор на съспенда. Да си добър писател е като да си добър съблазнител. Хората си умират да бъдат съблазнявани - да им размахваш захарна пръчка току под носа, но същевременно да не им позволяваш да я достигнат - не и докато не решиш, че ще изгубят интерес и тогава вадиш нова залъгалка от вълшебническия си цилиндър... Twisted Evil
Върнете се в началото Go down
fonix
Rockplacer
Rockplacer
fonix


Male
Age : 38
Брой мнения : 770
Location : Sofia
Интереси : Колоездене и Обикаляне по чукари
Рейтинг : 15
Registration date : 09.09.2008

Пропушване - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Пропушване   Пропушване - Page 2 EmptyЧет 09 Юли 2009, 21:27

Цитат :
Да си добър писател е като да си добър съблазнител. Хората си умират да бъдат съблазнявани - да им размахваш захарна пръчка току под носа, но същевременно да не им позволяваш да я достигнат - не и докато не решиш, че ще изгубят интерес и тогава вадиш нова залъгалка от вълшебническия си цилиндър... Twisted Evil
Ето заради това толкова много те обичам.
Успяваш да облечеш в думи това, което си мисля Smile
Върнете се в началото Go down
Sponsored content





Пропушване - Page 2 Empty
ПисанеЗаглавие: Re: Пропушване   Пропушване - Page 2 Empty

Върнете се в началото Go down
 
Пропушване
Върнете се в началото 
Страница 2 от 2Иди на страница : Previous  1, 2

Права за този форум:Не Можете да отговаряте на темите
RockPlace :: ИНТЕРЕСИ И ХОБИТА :: Пишеш? Рисуваш? Снимаш?-
Идете на: